It’s no secret that the price of feeding a family is constantly going up. Lately it seems like every time we enter the supermarket, our pockets are leaking before we’ve even hit the register. We’re watching the numbers of those receipts go up, and the numbers in our bank accounts go down. Throw in a cheeky weekly takeout (admit it, it happens every Friday night), maybe a meal out on the weekend (we’re looking at you, Sunday brunches), and before you know it you’ve spent half of your weekly income just to feed yourself.
We’re not suggesting that a guilty takeaway order every now and again or an indulgent celebratory meal out makes you some kind of failure- it simply makes you like everyone else. And hey, we can all appreciate some overpriced avocado on sourdough at a vibey brunch spot, or an overpriced burrito on those nights where you just can’t be bothered. But these seemingly impactless transactions can add up to cost you dearly in the long run.
A few simple swaps can go a long way in saving you big time… and you don’t have to give up that feeling of convenience meets indulgence.
Reaching for the food delivery app? Why not instead get onto the Aston Lucas website and rather than spending $30 plus on one guilty meal, get yourself prepared for the longer term. A ready-made meals order with us can not only let you put your feet up tonight, but by buying in bulk and freezing, you save on shipping and save yourself the next time you find yourself with nothing to cook.
It feels like a gourmet takeout indulgence, but homemade.
Not convinced? Let’s do a little comparison of how the cost of an ALG order stacks up against your guilty takeaway…
- It costs $22 for a 1kg dish of Aston Lucas pasta. This will serve two people for dinner and you’ll still have leftovers for lunch the next day (i.e you’re not forking out a small fortune for that cafe sandwich in your lunch break). Try our 1.2kg meat lasagne here
- It will cost approximately $32 for a noodle dish on a food delivery app. It serves one, two at a stretch.
- The verdict: an ALG ready-made meal will cost you approximately $11 or less per serve, vs a takeaway meal costing you nearly triple this.
The takeaway? Less takeaway.
Still not convinced? These price comparisons don’t even take into account service and delivery fees. Most food delivery apps will charge you a service fee on top of their delivery fee, and the delivery fee only covers that one meal you’re ordering. On the flip side, a bulk order with Aston Lucas means you’re dividing that home delivery fee across multiple meals, therefore saving in the long run. And if you really want to save big, orders over $200 get free home delivery… need we say more?
The next time you’re placing your order for a delicious homemade pasta with Aston Lucas, why not add a few extra to the cart and save yourself some money? More of our mouth-wateringly delicious homemade pasta, and more disposable income to spend on the things you love.